Books that everyone should read (AKA my favorite books)

27. june 2015 at 16:29 | Ella |  Book

Zase jsem se dlouho neozvalo, že? Řeknu to na rovinu - vůbec se mi nechtělo psát. Nápady sjem i měla, ale prostě byla jsem lína si sednout k tomu počítači a něco napsat. Teda já jsem u něj vlastně byla, ale už asi týden mám maraton Parks and Recreation a nebyla sjem schopna se od toho odtrhnout, ale o tom až jindy. Konečně jsem si pro vás připravila nový článek a je to zase něco jiného. Tentokrát se budeme bavit o knížkách, o kterých si myslím, že by si je každý měl přečíst. Budou to starší knihy, které se opravdu dají řadit mezi klasiky apoň jednu z nich by si měl přečíst orpavdu každý, protože to jsou nádherně zpracované knihy s ůžasně poutavými příběhy. Já samozřejmě chápu, že v dnešní době je nejvíc populární sci-fi, fantasy a různé young adult dystopické romány a samozřejmě i já tyhle knížky žeru ,ale zároveň miluju starou americkou a britskou literaturu. Dokonce tak moc, že jsem se tento obor ve spojení s angličtinou rozhodla jít studovat na vysokou školu (ale ona se bohužel ještě nerozhodla, jestli má zajem o mě. Tento článek tedy obsahuje výběr mých nejoblíbenějších knih, ke kterým jsou kromě oficiálního popisu doplněny takové mini recenze. V podstatě tam jenom několik řádků žvaním o tom, jak je ta kniha úžasná, protože to by přece nikdy nečekal, když je moje oblbíená, že? No nic, přejdemě konečně k pointě, protože jestli jste se dostali přes moje úvodní kecy, tak si už zasloužíte medaili.Oficiální popis: Brýlatý chlapec s nachovou jizvou na čele, připomínající blesk - to je Harry Potter. Jedenáctiletého učedníka čarodějných umění stvořila nadaná spisovatelka J. K. Rowlingová a ze své ostrovní britské vlasti jej vyslala pro potěchu všem duším okouzleným fantazií. Vítejte i vy mezi jeho příznivci, nepatříte-li k odkouzleným nudným mudlům!

Můj názor: Pokud jste si mysleli, že tady Harry Potter nebude, tak jste se orpavdu hodně spletli. Tohle je prostě klasika a nikdo mi to nevymluví. Pokud nějaký milovník knih nečetl života, jako by nežil. Knížka může být v porovnání s ostatníma relativně mladá, ale Rowlingové se podařilo vytvořit něco neskutečného - zemi, která je možná ještě lákavější, než Narnie (aspoň tedy pro mě). Takže ať jste malí nebo velcí, tohle si prostě přečíst musíte.Oficiální popis: John Durbeyfield zjistí, že je potomkem rodu D'Urbervillů, jednoho z nejstarších rodů v celé Anglii. Nedaleko jejich rodné vesnice bydlí žena jménem D'Urbervillová, o níž se John se svou ženou Joanou domnívají, že je jejich vzdálenou příbuznou. Vyšlou tedy svou dceru Tess, aby se k staré paní přihlásila jako příbuzná. Tessiným úkolem bylo požádat o finanční pomoc, nebo o nějaké zaměstnání...

Můj názor: Tess jsem četla docela nedávno, ale hned jsem se do toho příběhu zamilovala. Prostřední anglického venkova, tragický příběh dvou mladých lidí a velmi silná ženská hrdinky. Co víc si člověk může přát? Celá knížka je velm ičtivá, takže ačkoliv je delší, jakmile začnete číst, přestanete vnímat čas. Aspoň mě se to stalo.

Oficiální popis: Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století.
Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy.

Můj názor: Dostáváme se k jedné z mých absolutně nejoblíbenějších knížek. Na Větrné hůrce jsem poprvé četla, když mi bylo asi 13 a od té doby jsem ji četla snad milionkrát. Nejde ani pořádně popsat, jak úžasná tahle knížka je. Ano, někdo si asi bde stěžovat na to, že celý příběh je ponurý, depresivní, atmosféra je docela chladná. Ale právě díky tomu je ta kniha tak kouzelná. Po káždém přečtení dlouhou dobu přemýšlím nad tím, jestli s heatcliffem soucítím, nebo jestli ho za jeho činy odsuzuju a nikdy se nedokážu rozhodnout. Rozhodně je to kniha plna myšlenek a je mi hrozně líto, že Emily už nic jiného nenapsala.

Oficiální popis: Hlavní hrdina románu - sirotek Oliver Twist - vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát...

Můj názor: Příběh Oliver Twista sjte určitě všichn islyšeli, ale i tak stojí kniha za přečtení. Četla sjem ji poprvé, když jsem byla mladší a to jsem ji z nějakého důvodu nedočetla. Takže jsem se do ní později pustila znovu a to už jsem ji nedokázala odložit. Je to příběh, který člověka rozesměje a zároveň rozbrečí.


Oficiální popis: Vypravěčem románu je Nick Carraway, který přijíždí do Spojených států. Zde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Jeho sousedem je bohatý Jay Gatsby, který Nicka požádá, aby mu zprostředkoval setkání s jeho sestřenicí Daisy. Gatsby Daisy miluje, ale ona je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není šťastné. Buchanan má milenku Myrtle, která tragickou náhodou skončí pod koly Gatsbyho auta, které řídila Daisy. Myrtin manžel Wilson pokládá za viníka Gatsbyho...

Můj názor: Velkého Gatsby jsem si přečetla kvůli maturitě a hrozně moc jsem si přála tuto knihu vylosovat, což se pochopitelně nestalo. Pokud nemáte starší knihy rádi z toho důvodu, že se vám kvůli zastaralému jazyku a jinému stylu vyjadřování špatně čtou, pak tohle bude kniha pro vás, protože je napsaná velmi jednoduchým stylem, který ale dokáže být zajímavý a napínavý. Nehledě na to, že období 20. let minulého století je opravdu kouzelné.
Oficiální popis: Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina.

Můj názor: Další knížka, na kterou nedám dopustit. Román je vyprávěn z pohledu malého děvčátka a to je právě něco, co ho dělá tak kouzelným a jedinečným, zvlášť vezmeme-li v potaz, že se kniha zabývá závažným tématem a to rasismem. A nesmíme zapomenout na úžasnou metaforu s ptáčkem, která musí za srdce chytit každého.Oficiální popis: Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...

Můj názor: John Steinbeck napsal spoustu knížek ale pro mě je tahle nejpovedenější. Knížka vám ukáže, že i netradiční přátelství může fungovat a že někdy je nutné přinášet obrovské oběti. Lennieho nevinnost byla kouzelná a zároveň neuvěřitelně smutná.


Oficiální popis: Příběh osudové lásky je současně i historií citového a myšlenkového osvobození ženy viktoriánského období, zbavené malosti a předsudků. Chovanka ze sirotčince přichází na venkovské panství jako vychovatelka a v domě opředeném nevysvětlitelným tajemstvím, prožije velkou osudovou lásku. Než však prosadí svou svobodnou vůli a právo rozhodnout o vlastním osudu, zažije mnoho utrpení a odříkání. Hrdinčina morální síla, jasný rozum a upřímný cit překonají všechny překážky a dovedou jí po boku milovaného muže ke štěstí.

Můj názor: Nesmám samozřejmě zapomenout ani na Charlotte, sestru výše zmíněné Emily. Pokud máte radši knihy se šťasnějšími konci, pak tohle pro vás asi bude lepší volba, než právě Na Větrné hůrce. Kniha pochází ze stejného období, takže prostředí je podobné, ale každá ze sester dokázala do příběhu vložit něco jiného, co ho dělá tak jedinečným. Není možné nesoucítit s Janou a nepřát jí aspoň trochu štěstí.


Oficiální popis: Tento psychologický poválečný román napsaný v roce 1951 patřil v padesátých letech k těm nejčtenějším. Příběh vypráví sedmnáctiletý mladík Holden Caufield, který byl vyhozen z přípravné školy a popisuje tedy jeho cestu domů. Cestou se setkává s různými typy lidí a získává nejednu zkušenost. Černý humor, kterým nám je tento příběh vyprávěn, nás více přibližuje k povaze pubertálního hocha, který cestou poznává nejen nové lidi a nová místa, ale také tak trochu sám sebe

Můj názor: Tato kniha sice úplně nepatří mezi mé nejoblíbenější, ale stejně si myslím, že by tady měla být, protože má své kouzlo. Salinger byl dlouho za své dílo kritizován, protože nesplňoval morální hodnoty tehdejší doby a kniha se dokonce ocitla na seznamu zakázaných knih. Dnes ale patří mezi oblíbené knihy a příběh Holdena je velmi obdivován.

Oficiální popis: Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou.
Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu...

Můj názor: Dostáváme se k poslední knížce, kterou jsem do tohotu výběru zvolila. Tato kniha je plná výrazných ženských hrdinek a jak Scarlett, tak Melanie patří mezi moje vzory, ačkoliv jsou každá naprosto odlišná. Někteří si myslí, že Scarlett je prohnaná rozmazlená mrch, ale já si myslím, že jsem ji dokázala poznat lépe a tuším, co se pod tou slupkou skrývá

Co vy a klasické knihy? Čtete je, nebo dáváte přednost moderní literatuře? Pokud ano, jaká je vaše nejoblíbenější? Rada si přečtu nějaký nápad na knih, kterou jsem ještě nečetla. Popřípadě mi můžete říct, jaká z těchto knížek je vaše nejoblíbenější, nebo jestli máte pocit, že tam nějaká chybí.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Heaven Heaven | Email | Web | 27. june 2015 at 16:40 | React

Z těchto jsem četla jen Harryho :D Oliver Twist mně zaujal už ve škole (kupodivu) a časem bych si ho chtěla přečíst :) Některé z těchto knih máme i na maturitním seznamu četby, takže se k nim určitě dostanu. Já čtu hlavně ty novější, ale některé typi, třeba fantasy, už se mi trochu přejídají. Myslím takové, co je podobné Twilight... všechno je to na jedno brdo :D

2 Amy Amy | Web | 28. june 2015 at 12:44 | React

Chci medaili. :D

Z tvého výběru knih jsem zatím četla jen některé, ale další mám v seznamu, které mám přečíst. Ale například o Tess slyším prvně, ale vypadá také zajímavě.

Asi před dvěma týdny jsem přečetla O myších a lidech a moc se mi to líbilo. Konec mě hodně zasáhl, i když jsem věděla, jak to dopadne. Dneska jsem se znovu vrhla na Steinbeckovu literaturu, a to Hrozny hněvu.

Naopak se mi nelíbil Velký Gatsby, do kterého jsem se musela hodně nutit.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama